Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację

Zaburzenia uwagi i koncentracji to powszechny problem, który możemy zaobserwować w całym przekroju wiekowym. Jednak najbardziej niepożądany jest wśród dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją edukację, i którym umiejętność skupiania uwagi jest niezmiernie potrzebna.

Warto zwrócić uwagę, że wiele błędów w kwestiach dotyczących zaburzeń koncentracji popełniają rodzice. Często nieświadomi swoich czynów. Narażanie dziecka na zbyt wiele bodźców wywołanych chociażby przez nieustannie włączony telewizor, w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Co więcej, zbyt duża ilość zabawek, która wprowadza w pokoju dziecka chaos. Często rodzice dziwią się, że dzieci, które mają dużo zabawek zwyczajnie się nimi nie bawią. To nie jest ich zła wola, a niemożność wyboru konkretnej zabawki.

Warto zatem poświęcić nieco czasu i dowiedzieć się jak ćwiczyć koncentrację, mózg czy też pamięć.

Domowe sposoby na pamięć i koncentrację

  1. Posprzątaj pokój dziecka w taki sposób, aby nic nie zakłócało jego uwagi – posortuj zabawki, zrób porządek w szafkach i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy.
  2. Postaraj się, aby w ciągu tygodnia dziecko miało możliwość uczęszczania na zajęcia sportowe, lub spędzało czas na świeżym powietrzu lub na spacerze
  3. zadbaj o zbilansowaną i bogatą w witaminy dietę
  4. Ćwicz z dzieckiem

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak ćwiczyć umysł?

Przecież dziecko nie może się cały czas uczyć. Oczywiście, że nie. Każdy potrzebuje odpoczynku. Jednak warto pobudzać umysł dziecka poprzez niewinne gry i zabawy, podczas których dziecko nie będzie świadome, że stymulujemy jego mózg.

Jak ćwiczyć mózg?

Najlepsze w tym celu są wszelkiego rodzaju łamigłówki, wyszukiwanie różnic pomiędzy pozornie identycznymi obrazkami, puzzle wszelkiego rodzaju gry planszowe, które wymagają taktyki – szachy, warcaby, chińczyk. Doskonałym ćwiczeniem dla młodszych dzieci jest odgadywanie co to za przedmiot tylko używając zmysłu dotyku.

Warto również zwrócić uwagę na to to, jak ćwiczyć pamięć.

W tej kwestii niezawodna jest gra memory, która wymaga od dziecka dużej koncentracji i zapamiętywania, gdzie znajdują się poszczególne kształty. To tylko przykłady gier i zabaw, które odpowiedzą na pytanie jak zwiększyć koncentrację? Płyną z nich nie tylko korzyści związane z poprawą koncentracji, pamięci i uwagi dziecka. Podczas zabaw rodzice spędzają więcej czasu z dzieckiem, telewizor nie gra w tle, bo zwyczajnie przeszkadza graczom. Dzieci koncentrują się poprzez zabawę ciesząc się, że dorośli znaleźli dla nich czas.

Dodaj komentarz