Jak zwalczyć problemy z koncentracją?

Żyjemy w “przebodźcowanym” świecie, w którym wszystko i wszyscy próbują zwrócić naszą uwagę. Wydawać by się mogło, że nie ma to wpływu na nasze życie, samopoczucie a także problemy z koncentracją. Nic bardziej mylnego. Tysiące informacji, które docierają do naszego mózgu sprawia, że w pewnym momencie potrzebuje on odpoczynku. Zazwyczaj wystarczy duża dawka snu lub spędzenie wolnego czasu w sielskiej atmosferze z dala od miasta i mózg potrafi się zregenerować. Jednak w wielu przypadkach problem z koncentracją odbija się na naszym życiu i ustawicznie cierpimy na nawracające bóle głowy, zmęczenie, a nawet migreny.

W codziennym życiu brak koncentracji powoduje, że nie potrafimy się na dłużej skupić na danej czynności lub zadaniu. Rutynowe czynności są dla nas nudne, co powoduje, że przeskakujemy z czynności na czynność, tym samym rozpoczynając wiele tematów, pozostawiamy je niedokończone. Zaburzenia koncentracji, to nie tylko trudności w skupieniu się, ale również problemy z pamięcią i koncentracją podczas nauki. Taki stan dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Brak koncentracji u dziecka zazwyczaj spowodowany jest spędzaniem zbyt wielu godzin przed monitorami czy to telewizora, komputera, tabletu czy komórki. Urządzenia te nie tylko rozpraszają nasze pociechy, ale również doprowadzają do stanu, który powoduje, że dzieci są zbytnio pobudzone i zaburzenia koncentracji u dzieci często mylimy z nadpobudliwością czy ADHD.

Brak koncentracji u dziecka objawia się zazwyczaj podczas odrabiania lekcji. Dziecko nie potrafi spokojnie wysiedzieć przy biurku. Wierci się. Przybiera różne pozy. Mogą dochodzić do tego również nieusprawiedliwione frustracje, które zaczyna przelewać na członków rodziny, szczególnie w sytuacjach, gdy okaże się, że zadanie zostało wykonane źle lub nie na temat. Znacznie łatwiej zaobserwować takie zachowanie u dzieci szkolnych niż u przedszkolaków, których również dotyczą problemy z koncentracją i pamięcią. Rodzice powinni także zwracać uwagę na sposób w jaki komunikują się z dzieckiem.

Podczas zaburzenia koncentracji możemy zauważyć, że dziecko nie wychwytuje zadawanych przez rodzica pytań, wierci się, skupia swoją uwagę na czymś innym lub w efekcie odpowiada na zadane pytanie zupełnie nie na temat. Ponadto kilkukrotnie rodzic musi zadawać to samo pytanie, aby doczekać się odpowiedzi.

Na szczęście z zaburzeniami koncentracji możemy walczyć i stosować różnego rodzaju metody, które pozwolą zapanować nad prawidłowym skupieniem się i unikaniem rozpraszania.

Dodaj komentarz