Poprawa koncentracji i skupienia

Koncentracja uwagi jest niezbędna do wykonywania wszelkich czynności, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Bez niej nie poradzimy sobie w żadnej dziedzinie, bo przecież zarówno uczeń, sportowiec, jak i księgowa muszą dokładnie wiedzieć, co i dlaczego robią. Z tego powodu bardzo ważna jest nauka koncentracji dla dzieci, aby od najmłodszych lat poznawały sposoby na koncentrację i wykorzystywały je jako dorośli.

Dlaczego jednak koncentracja u dzieci jest często zachwiana? Otaczające je technologie, komputery, smartfony, brak ruchu czy zabaw na świeżym powietrzu i ciągłe przemęczanie mózgu młodych ludzi grami, pełnymi rywalizacji powodują, iż koncentracja uwagi na lekcji czy podczas nauki w domu jest niezwykle trudne.

Brak również specjalnych zajęć w szkole, które by tego uczyły. Dzieci są zmuszane do nauki, lecz nikt im nie pokazuje, jak uczyć się efektywnie. Większość z nich wie, jak ważna jest systematyczność, ale tylko niewielki odsetek posiada wiedzę, jak przygotować się do odrabiania lekcji. Powinny ze szkoły wynieść informacje, iż muszą znaleźć własny sposób na naukę; jednym będzie szło lepiej w zupełnej ciszy, a drugim wręcz przeciwnie, słuchając głośnej muzyki. W ten sposób dowiedziałyby się, że koncentracja myśli u każdego wygląda inaczej i każdy z nas potrzebuje innych warunków do przyswajania wiedzy.

A jak wygląda skupienie, które przyniesie odpowiednie korzyści? Pamięć i koncentracja mogą być w pełni wykorzystane jedynie, gdy mamy szanse na odpoczynek pomiędzy pracą a innymi obowiązkami. Odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta, bogata w mikro i makroelementy, zastąpienie słodyczy pełnowartościowymi przekąskami, jak na przykład orzechy, których zadaniem będzie poprawa pamięci czy gorzka czekolada, która jest źródłem magnezu, sprawią iż będziemy gotowi w stu procentach skupić się na powierzonych nam zadaniach bez uczucia przemęczenia.

Ważne jest również środowisko, w którym przebywamy. Jaskrawe kolory ścian, zbyt słabe bądź zbyt mocne oświetlenie czy brak wystarczającej ilości tlenu w pomieszczeniu, na pewno nie sprawią, iż nasza poprawa koncentracji będzie widoczna a praca efektywna. Istnieją również liczne formy gier i zabaw, które wspomagają naszą pamięć.

Wystarczy zastąpić wieczorny maraton filmowy grami dla całej rodziny, które zmuszają do myślenia. Doskonałym rozwiązaniem będą skojarzenia, kalambury czy nawet warcaby, aby codziennie stymulować nasze mózgi w bardzo przyjemny sposób. Kiedy mamy jednak do czynienia z problemami z koncentracją, które mimo naszych wysiłków się nasilają, konieczna może być wizyta u specjalisty, aby zdiagnozować przyczynę.

Dodaj komentarz